در این وبلاگ سعی خواهد شد تا حقیقت اسلام را آن طور که هست معرفی نماییم

مقدمه

با سلام خدمت همه دوستان. حلول ماه مبارك ضيافت الله را خدمت همگي شما تبريك و تهنيت عرض مي كنم. در قدر و عظمت اين ماه من يكي كه چيزي نمي تونم بنويسم. به نظرم بهترين اين معرفي رمضان را مي شه در خطبه شعبانيه پيامبر(ص) جست و جو كرد. اين خطبه در چند كتاب معتبر آمده: وسائل الشيعه، امالي و عيون الاخبار.در مفاتيح الجنان هم مرحوم شيخ عباس قمي(ره) همه ايني رو كه مي نويسم (جز يك كوچولوي آخرش) آورده.اين خطبه از حضرت امام رضا(ع) به نقل از پدران بزرگوارشان از پيامبر(ص) بيان شده.خب با اجازه من ترجمه وسائل را مي آورم:

«خطبه شعبانیه»

از حضرت رضا(ع) از پدرانش(ع)، از علي(ع) كه فرمود خطبه خواندند براي ما روزي رسول الله(ص) فرمودند:

فضيلت ماه رمضان

" اي مردم! ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به سوي شما رو كرده است.
ماهي كه نزد خدا، بهترين ماههاست و روزهايش بهترين روزها و شبهايش بهترين شبها و ساعتهايش بهترين ساعتهاست.ماهي كه در آن شما را به مهماني خدا دعوت كرده اند و شما در آن از اهل كرامت خدا شده ايد. نفسهاي شما در آن ثواب تسبيح و ذكر خدا دارد و خواب شما ثواب عبادت.
اعمال شما در آن پذيرفته است و دعاهاي شما مستجاب،

توصيه هاي پيامبر(ص) براي روزه داران اين ماه

 پس، از پروردگار خويش با نيت هاي راستين و دلهاي پاك، بخواهيد كه توفيق روزه اين ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنايت فرمايد.

پس شقي و بدبخت، آن كسي است كه در اين ماه بزرگ، از آمرزش خدا بي بهره شود. در اين ماه باگرسنگي و تشنگي خود، گرسنگي و تشنگي روز قيامت را بياد آوريد. به فقيران و درماندگان كمك وياری كنيد.

به پيران و كهنسالان احترام و به كودكانتان ملاطفت و مهرباني نموده و با خويشاوندان رفت و آمد داشته باشيد.

 زبان خود را از گفتار ناشايست نگاه داريد. ديدگان خود را از ديدن ناروا و حرام بپوشانيد و گوشهاي خود را از شنيدن آنچه نادرست است، باز داريد. با يتيمان مردم مهرباني كنيد تا بعد از شما با يتيمان شما مهرباني كنند. از گناهان خود به سوي خدا توبه و بازگشت كنيد.

 در اوقات نماز، دستهاي خود را به دعا برداريد، زيرا كه وقت نماز بهترين ساعتهاست و در اين اوقات، حق تعالي با رحمت، به بندگانش مي نگرد و اگر با او مناجات كنند، پاسخشان دهد و چنانچه او را ندا كنند لبيكشان گويد و اگر از او بخواهند عطا كند و چون او را بخوانند مستجابشان گرداند.

تاثير اعمال اين ماه در قيامت

 اي مردم! جانهايتان در گرو اعمال شماست. پس با طلب آمرزش از خدا، آنها را از گرو، خارج كنيد. پشت شما از بار گناهان سنگين است، پس با طولانی کردن سجده ها، آن را سبك گردانيد و بدانيد كه حق تعالي به عزت خود سوگند ياد كرده است كه نمازگزاران و سجده كنندگان در اين ماه را عذاب نكند و در روز قيامت آنها را از آتش دوزخ در امان دارد.

 اي مردم! هركه از شما روزه دار مؤمني را در اين ماه افطار دهد، نزد خدا پاداش بنده آزاد كردن و آمرزش گناهان گذشته  اش را خواهد داشت.

... برخي از اصحاب گفتند: يا رسول الله! همه ما قادر به انجام آن نيستيم. حضرت فرمود:

 با افطار دادن روزه داران، از آتش جهنم بپرهيزيد اگرچه به نصف دانه خرما و يا به يك جرعه آب باشد.

 اي مردم! هركس اخلاق خود را در اين ماه نيكو كند، از صراط، آسان بگذرد، آن روز كه قدمها، بر آن بلغزد. هركس در  اين ماه كارهاي غلامان و مستخدمان خود را سبك گرداند، خدا در قيامت حساب او را آسان كند.
 هركس در اين ماه از آزار رساندن به مردم خودداري كند، حق تعالي، روز قيامت،خشم خود را از او بازدارد.

 هركس در اين ماه يتيم بي پدري را گرامي دارد، خدا او را در قيامت عزيز گرداند.

 هركس در اين ماه صله رحم كند و با خويشان بپيوندد، خدا او را در قيامت به رحمت خود واصل گرداند و هركس در   اين ماه رابطه اش را با خويشان خود قطع كند،خداوند در قيامت رحمت خود را از او دريغ نمايد.
 هركس در اين ماه نماز مستحبي بپا دارد، خداوند او را از آتش جهنم برهاند و كسي كه نماز واجبي بجا آورد، خداوند  ثواب هفتاد نماز واجب در ماههاي ديگر را به او عطا كند.

هركس در اين ماه بسيار بر من صلوات فرستد، خداوند كفه سبك اعمال او را سنگين گرداند.

وهركس كه در اين ماه يك آيه از قرآن تلاوت كند، ثواب كسي را دارد كه در ماههاي ديگر قرآن را ختم كرده باشد.

از خدا بخواهید!

 اي مردم! درهاي بهشت در اين ماه گشوده است، از پروردگار خود بخواهيد كه آنها را بر روي شما نبندد.

و درهاي جهنم در اين ماه بسته است، از خدا بخواهيد كه آنها را بر روي شما نگشايد.
شياطين در اين ماه در غل و زنجيرند. از خدا بخواهيد كه آنها را بر شما مسلط نگرداند.

بهترين اعمال ماه

 علي عليه السلام مي فرمايد: در اين حال از جا برخاسته و عرض كردم، اي پيامبر خدا! برترين اعمال در اين ماه چيست؟ حضرت فرمود: " اي ابا الحسن! برترين اعمال در اين ماه پرهيز از محرمات است."

<وسائل ‏الشيعة ج10: 313-314>

لينك ها

كتاب ارزشمند وسائل الشيعه را به صورت آنلاين داريم. ولي اوناي ديگه رو من پيدا نكردم.به هر حال دوتا لينك به دردخور و نسبتا مرتبط با موضوع مي گذارم.يكي اصل متن است. ديگري شرح اين خطبه است كه طولاني هم هست و علاقه مندان مراجعه كنند.

وسائل الشيعه (قسمتي از جلد دهم كه اصل اين خطبه به عربي را آنجا مي يابيد)

شرح خطبه شعبانيه (متن آنلاين كتاب خوبي به فارسي كه در قسمتهاي متعددي تقسيم شده)

 

خلاصه كلام: بهترين كار در اين ماه پرهيز از محرمات است.

 بنابراين انجام ندادن كارهاي ناشايست مهم تر است تا انجام دادن كارهاي شايسته.

 صد البته كه سعي كنيم براي هردو! ما را هم از دعاي خيرتان محروم نكنيد.

التماس دعاي ويژه!

لينك ثابت ویرایش شده در سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت 17:18 توسط سید حسن |